تبلیغات
روستای دهنو مرکزی شکوه ممسنی و رستم - نوروز در شهرستان رستم
 • مردم فهیم شهرستان رستم مثل دیگر هموطنان ایرانی همواره عید نوروز را به عنوان عیدی باستانی ارج نهاده و مراسم ویژه آن را برپا می کنند.

  خانه تکانی، خرید لباس نو، دید و بازدیدها و مسافرت های نوروزی از جمله آداب و رسوم دیرینه این شهرستان است.

  با نزدیک شدن سال نو مردم شهرستان رستم با شستن فرش ها، پاک کردن شیشه ها، درب و پنجره ها و تمیز کردن خانه های خود به استقبال سال جدید می روند.

  مردم شهرستان رستم با خانه تکانی و معطر کردن خانه های خود با عطر و گلاب و عنبر ایام عید نوروز را از سایر روزها مجزا می کنند.

  آنان علاوه بر خانه تکانی غبار دل و قلب های خود را نیز می زدایند و با کمک به همنوعان خود در این ایام آنان را نیز در عید باستانی خود شریک می کنند.

  از جمله نشانه های نزدیک شدن سال جدید در این شهرستان شور و شوق و جنب و جوش خاصی است که در بین مردم، گذرگاه ها و اماکن ،بازاریان به وجود می آید.

  از آداب و رسوم برجسته مردم استان به ویژه شهرستان رستم مراسم نوعید است که در این روز خویشاوندان و دوستان برای ادای احترام به خانه صاحبان عزا می روند و برای تازه در گذشته فاتحه می خوانند.

   

  زیارت اهل قبور در پنج شنبه آخر سال است به شکلی که افراد معمولاً خود را مکلف می دانند که به زیارت اهل قبور بروند.

  طبق این سنت مذهبی افراد در بعد از ظهر پنج شنبه با حاضر شدن بر قبرستان ها به قرائت فاتحه و قرآن کریم می پردازند.

  نشستن در کنار سفره هفت سین برای تحویل لحظه سال نو

  براساس سنت قدیمی، مردم این استان در لحظات نزدیک شدن به سال نو سفره هفت سین را چیده و با پوشیدن لباس نو دور آن جمع می شوند و در کنار بزرگ خانواده با قرائت قرآن مجید و دعای تحویل سال و راز و نیاز با خدا در انتظار تحویل سال ثانیه شماری می کنند.

  آنان هنگام تحویل سال نو در و پنجره های منازل خود را باز کرده و خیر و برکت را به خانه های خود فرا می خوانند.

  پختن شله ماشکی و قورمه سبزی وآش دوغ از غذا هایی است که در سال تحویلی پخته می شود.

  دید و بازدیدهای نوروزی در این شهرستان از دیگر آدابی است که بلافاصله بعد از لحظه تحویل سال آغاز و معمولاً تا پایان تعطیلات نوروزی نیز ادامه دارد.

  مردم استان فارس به ویژه شهرستان رستم بعضی از روزهای نوروز را در کوه و دشت و مناطق سرسبز سپری می کنند و به بازی های محلی و مرسوم این منطقه نظیر بازی ترکه بازی- چو کلی- و غیره می پردازند.

  همچنین مردمان لر به پاس احترام به میهمان در ایام نوروز با دعوت از میهمان به کوه و طبیعت رفته با قربانی کردن گوسفند و فراهم کردن مقدمات با کباب بره از میهمانان خود پذیرایی می کنند.

  در این میان منقل بزرگی را از سنگ درست می کنند که پس از ریختن  زغال هایی که قبلاً از چوب های خشک شده و از درختان بلوط منطقه جمع آوری شده است، آماده کرده و سیخ های گوشت گوسفند را روی آن می گذارند و کباب می کنند در این حین باد طبیعی باعث آماده شدن گوشت می شود و نیازی به بادبزن نیست، این باعث خوشمزگی و لذیذ شدن مزه کباب می شود.

  در این حین پس از خوردن کباب ها یک دوغ محلی می چسبد! پس از کمی استراحت با دم کردن چای که از زغال طبیعی درست شده است، لذت این پذیرایی را صد چندان می کند!!

  برخی خانواده های عزادار و داغدیده این شهرستان سال جدید را بر سر خاک عزیزان خود سپری می کنند و برخی نیز سفره هفت سین را بر سر قبر آنان پهن می کنند.

  مردم شهرستان رستم با شیرینی، آجیل و میوه ای که از قبل برای فرارسیدن سال نو تدارک دیده اند از میهمانان نوروزی خود به گرمی و با شور و شوق خاصی پذیرایی می کنند.

  در این ایام عشایر این شهرستان با ذبح گوسفند غذای شب عید خود را تدارک می بینند.

  مردم این شهرستان در روز 13 نوروز که در اصطلاح عامیانه سیزده بدر نام دارد در حرکتی گسترده و تجمعی به دامان طبیعت سرسبز و زیبای این استان رفته و آخرین روز از تعطیلات خود را با انجام بازی های محلی و با خاطره ای خوش به پایان می رسانند.

  منبع: وبلاگ رستم وطن
تبلیغات

درباره سایت

 • ضمن عرض سلام خدمت شما عزیزان وهم ولایتی های گرامی دهنو مرکزی عزیز
  امیدوارم مطالب وبلاگ روستای دهنو مرکزی مورد رضایت و پسند شما همراهان گرامی قرارگیرد و با انتقاد و پیشنهادات سازنده شما بتوانیم خدمتگذار خوبی برایتان باشیم لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس ایمیل زیر بفرستید.

  asadiamin15@gmail.com

آخرین عناوین

تبلیغات

روستای دهنو مرکزی شکوه ممسنی و رستم